Interpretacja indywidualna nie chroni przez fiskusem

Zapraszam do zapoznania się z artykułem GP w kwestii wątpliwości wydawanych interpretacji indywidualnych – autor: Mariusz Szulc

07.03.2016, 07:17; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:36

Wiele osób, które otrzymały korzystną interpretację indywidualną, sądzi, że dokument ten ochroni je przed ewentualnymi kłopotami z fiskusem. Nic bardziej mylnego.

Podatników uspokajają przepisy ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi stosowanie się do treści interpretacji nie powinno narażać ich na jakiekolwiek problemy z urzędnikami skarbowymi. Nie zwracają jednak większej uwagi na dopisek, który figuruje na każdym z takich dokumentów. Mówi on, że organ wydający interpretację nie ma prawa badać, czy stan faktyczny, który przedstawiono we wniosku, jest zgodny z rzeczywistością.

– To zaś w każdej chwili mogą zrobić urzędnicy w postępowaniu podatkowym. I wtedy to podatnik musi udowodnić, że – świadomie bądź nie – nie przekręcił stanu faktycznego – przypomina Łukasz Warmiński, doradca podatkowy i partner w Galt.

Jeśli urzędnicy dojdą do wniosku, że tak właśnie było, to wydadzą niekoniecznie korzystną dla niego decyzję. A ewentualne odwołanie do sądu wcale nie musi być skuteczne – podkreśla ekspert.

Całość do przeczytania pod tym linkiem

„Sąd broni doradcy podatkowego i interesów jego klienta” – o ważnej wygranej w sądzie wiceprzewodniczącego KRDP

Z tajemnicy zawodowej można zwolnić tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a wiedzy, którą ma pełnomocnik, nie można zdobyć w inny sposób. Takie wnioski płyną z postanowienia Sądu Okręgowego w Płocku z 19 sierpnia 2015 r. (sygn. akt V Kz 295/15) w sprawie doradcy podatkowego Ryszarda Małkiewicza. Sąd uchylił tym samym wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego, które otwierało drogę do przesłuchania Małkiewicza jako świadka w sprawie karnej jego klienta. Tak napisał redaktor Łukasz Zalewski w Gazecie Prawnej w artykule „Sąd broni doradcy podatkowego i interesów jego klienta”. To bardzo ważny wyrok dla doradców podatkowych.

Link do całości artykułu:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/898133,tajemnica-zawodowa-sad-broni-doradcy-podatkowego-i-interesow-jego-klienta.html

Wizyta w sejmie

W dniach 18-19 kwietnia 2016r. odbyła się w Sejmie RP

VIII. Międzynarodowa Konferencja Naukowa  

z okazji 50. rocznicy podpisania Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka oraz 35. rocznicy podpisania Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Ludów

Systemy ochrony praw człowieka: europejski i afrykańskie

Kontekst uniwersalny – specyfika regionalna – uwarunkowania realizacyjne.

Marta Stanisławska miała przyjemność wygłosić referat pt. Mediacja w świetle współczesnych przeobrażeń Kodeksu Karnego.

IMG_6085kon

Zapraszamy do kontaktu!